مهندس زنوزی مطلق: هر موقع که اجازه بدهند، تراکتور قهرمان می‌شود! چرا شبکه سه فقط متعلق به دو تیم تهرانی است؟

مدیر وبسایت

2 هفته پیش

"مهندس محمدرضا زنوزی مطلق" (مالک باشگاه تراکتور و رئیس هیأت مدیره گروه توسعه سرمایه‌گذاری دریک)، شامگاه روز شنبه (24 اسفند ماه)، مهمان برنامه‌ی "فرمول یک" شبکه یک سیما بود و پیرامون تراکتور و وضعیت فوتبال کشورمان، صحبت‌های مهمی را انجام داد که مشروح گفت‌وگوی مهندس زنوزی بدین شرح است:

مجری: شما امروز از لباس قرمز و آبی استفاده کرده‌اید، می‌خواهید بگویید هم استقلالی هستید و هم تراکتوری؟

 نه، من طرفدار تراکتور و تیم ماشین سازی که قبلاً گسترش فولاد بود و با لباس آبی بازی می‌کرد، هستم. ما طرفدار تیم‌های ترک هستیم.

مجری: قرار بود در زمان دیگری خدمت شما باشیم که کم سعادت بودیم. شما و تیمتان خیلی طرفدار دارد؛ به طوری که از استرالیا و از جاهای مختلف دنیا، ترک زبانانی که ایرانی هستند، راجع به شما و تراکتور برای ما سئوال ارسال کرده بودند. حسرت بزرگ من این است که ترکی بلد نیستم و شعرهای ترکی را متوجه نمی‌شوم. امیدوارم خداوند کمک کند تا ترکی یاد بگیرم. شما کارآفرین بزرگی هستید، با این همه مشغله، چطور شد به فوتبال آمدید؟

من به فوتبال هم علاقه داشتم، به همین دلیل کار را با تیم گسترش فولاد تبریز از سال 75 در فوتسال شروع کردم و در دهه‌ی 80 به تیم فوتبال تبدیل کردم و کار را از لیگ استانی شروع کرده و به لیگ برتر رساندم. اجازه بدهید به مردم هم سلامی عرض کرده باشم. انشالله این روزها سریع تمام می‌شود و روزهای خوشی فرا می‌رسد، به تمام هموطنانم این نوید را می‌دهم که روزهای خوبی در پیش‌روست و خواهیم رسید. همچنین تشکر ویژه دارم از اکیپ‌های پشتیبانی، پزشکان و پرستاران که در جریانات اخیر، هم‌وطنانمان را مداوا کرده و برای رسیدن مردم به آرامش کمک می‌کنند. تشکر دارم از این قشر که از زندگی‌شان زندگی می‌بخشند. بنده شنیده‌ام که چندین پزشک و پرستار در قضیه‌های اخیر فوت کرده‌اند، خدا رحمتشان کند و به خاطر همین عرض می‌کنم که از زندگی‌شان می‌گذرند تا زندگی ببخشند، این کار بزرگ را این عزیزان انجام می‌دهند.

مجری: کارمندان بانک و افراد شاغل در بخش‌های مختلف هم از بیماری اخیر آسیب دیده‌اند که از همه‌ی آنان تشکر می‌کنیم. این روزها تمام لیگ‌های جهان تعطیل می‌شود و بعضی از مربیان و بازیکنان فوتبال، بیماری کرونا گرفته‌اند. کسی در تراکتور کرونایی شده است؟

خوشبختانه تا به امروز این اتفاق رخ نداده است و از امروز تمرینات تراکتور تعطیل شده است تا ببینیم چه تصمیمی گرفته می‌شود. فکر می‌کنم امسال در جهان، فوتبال برگزار نشود. بهتر است این اتفاق رخ دهد؛ چرا که ارزش انسان‌ها خیلی بیشتر از این حرف‌هاست.

مجری: شما ابتدای سال با خریدهایی که انجام داده بودید، گفتند که تراکتور تیم کهکشانی است و روند هم به درستی پیش می‌رفت که به یکباره دچار باخت‌های پیاپی شدید. چه اتفاقی افتاد؟ انتظار مردم ایران نیز از آقای دنیزلی بیشتر بود، دلیل جدایی او چه بود و نباید بیشتر فرصت می‌دادید؟ 

آقای دنیزلی خودشان رفتند، ایشان از زلزله ترسیده بود و خودش در مصاحبه اعلام کرد؛ به هر حال در فوتبال فراز و نشیب هم هست، یک تیم هر چقدر هم کهکشانی باشد، گاه در چند بازی به مشکل می‌خورد. البته مشکلات اساسی ما از داخل تیم نیست، شاید یکسری مشکلات در تیم داشته باشیم. اما مشکلات اساسی ما چیزهای دیگر است که برای اصلاح آن‌ها کاری از دستمان بر نمی‌آید، خیلی هم می‌گوییم، ولی کسی گوش نمی‌دهد. مشکلات اساسی ما از جمله نفوذ وزارت ورزش در فدراسیون است که تیم‌های خاص را مدیریت می‌کند و سهام‌دار این تیم‌هاست.

 مجری: شما به شایعه‌ی پرسپولیسی بودن وزیر ورزش اشاره می‌کنید؟ 

واقعاً شایعه است؟ خود آقای انصاری‌فرد از این تریبون تأئید کرد که ایشان همه‌ی تصمیمات را بدون اطلاع مدیرعامل می‌گیرد و شبانه با اعضای هیأت مدیره جلسه می‌گذارد.

مجری: شما می‌گویید که وزیر ورزش شبانه با اعضای هیأت مدیره جلسه می‌گذارد؟

من نمی‌گویم، بلکه آقای انصاری‌فرد می‌گوید. تقریبا سه، چهار روز قبل در تلویزیون گفت.

مجری: پس نگاه شما این است که وزیر ورزش پرسپولیسی است.

تنها وزیر ورزش نه. در تمامی حوزه‌ها این چنین است، هر کس را در جایگاه خودش نگذارید، آن صندلی و پست را خراب می‌کند.

مجری: شما الان در جایگاه سوم لیگ برتر هستید، یعنی حضورتان در رده سوم، به این دلیل است که وزیر ورزش پرسپولیسی است؟ ببخشید گنگ شدم.

خیلی ساده است و فکر نمی‌کنم شما گنگ شده باشید. خود شما هم این موضوعات را می‌دانستید. وقتی که هر کسی را در پست خودش استفاده نکنید، یک سری مشکلات به وجود می‌آید و این موضوع در صنعت و اقتصاد نیز چنین است. مثلاً وقتی یک نماینده رأی نمی‌آورد، یکی از دوستانش که در دولت پست دارد، او را در یک بخش اقتصادی کشور می‌گذارد، وقتی من کار سیاسی نمی‌توانم انجام دهم؛ پس یک سیاست‌مدار هم نمی‌تواند کار اقتصادی کند و باعث می‌شود کارهای اقتصادی کشور به یکسری مشکلات برخورد کند و تعدادی از شرکت‌ها به خاطر این سوء مدیریت‌ها، ورشکسته می‌شوند. شرایط در ورزش هم چنین است. وقتی کارمند روابط عمومی یک باشگاه را مجری و گزارشگر می‌کنیم، باعث می‌شود که این فرد وکیل و مدافع آن تیم باشد. بنده سر همین موضوع و به خاطر مجری‌ها و گزارشگرهای همکار شما، به صدا و سیما نامه نوشته‌ و انتقاد کرده‌ام.

مجری: ممکن است یک مجری اشتباهاتی انجام دهد که نباید آن را به صدا و سیما تعمیم دهیم. 

بنده هم دقیقاً به این موضوع معتقد هستم. مدیریت باید به فرد خاطی تذکر لازم را بدهد؛ چرا که فردی که در صندلی مجری‌گری نشسته، باید عدالت را رعایت کند.

مجری: تیم‌داری کار ورزشی است یا اقتصادی؟

باشگاه‌داری یک صنعت است، ولی فعلاً به آن صورت که باید جا بیافتد، جا نیافتاده است. 

مجری: تراکتور چه زمانی قهرمان فصل می‌شود؟

هر موقع که بگذارند. 

مجری: تراکتور اکنون در جایگاه سوم قرار دارد، مگر دلیل آن، باخت‌های این تیم نیست؟ 

دلیل باخت‌های ما چه چیزی است؟ شما فیلم‌ها را نگاه کنید، بنده نمی‌گویم در داوری‌های ما یکسری مسائل اتفاق می‌افتد، ولی معتقدم که تعصب در داوری‌ها وجود دارد.

مجری: یعنی شما می‌گویید ممکن است که یک داوری که طرفدار تیمی غیر از تراکتور است، در بازی با تراکتور، به نفع آن تیم سوت بزند؟ 

البته اگر از جای دیگر سفارش نشده باشد. من خیلی راحت و رک در این خصوص حرف می‌زنم.

مجری: شما در خصوص فساد سازماندهی شده صحبت می‌کنید؟ 

بله، من راجع به این موضوع ادعا دارم، انشالله که چنین چیزی وجود نداشته باشد، ولی وجود دارد.

مجری: آقای زنوزی، شما پژو آقای احمدی‌نژاد را به بالاترین قیمت خریداری کرده‌اید؟ 

من؟ این بحث را در رسانه‌ها شنیدم. کار خیری است، ولی من نخریدم. هر کس که خریده، به خاطر خیریت کار بوده است. مثلاً یک بازیکن فوتبال پیراهن خود را برای صرف در کارهای خیر می‌فروشد. ماشین آقای احمدی‌نژاد را من نخریده‌ام، معتقدم این خودرو برای یک کار خیر توسط یک فرد دیگر خریداری شده است. نمی‌دانم چرا این موضوع را مطرح کرده‌اند و دلیلش چه بود، این کار درست بود که بعداً تلخ شد. عکس خریدار خودرو در فضای مجازی وجود دارد. آن فرد به همراه چهار نفر، کنار خودرو عکس گرفته‌اند، احساس می‌کنم که خریدار خودرو، کمی شبیه من است و به همین دلیل سوء برداشت شده است.

مجری: برخی‌ها می‌گویند که مالکیت شما بر دو باشگاه، غیر قانونی است.

مالکیت دو باشگاه غیر قانونی است که همه این کار را انجام‌ می‌دهند، وزارت ورزش، وزارت نفت، وزارت صنایع و... هر کدام چند تیم در لیگ برتر دارند و ما فقط دو تیم داریم. شائبه‌هایی هم در خصوص نتایج بازی‌های تراکتور و ماشین بود که معتقدم هیچ موقع تراکتور بیشتر از سه امتیازی که در بازی رفت مقابل ماشین‌سازی به آن احتیاج داشت، نمی‌تواند احتیاج داشته باشد که این تیم با آن قدرتش، به ماشین سازی دو بر صفر باخت. این در حالی است که تراکتور برای بازگشت به کورس به شدت به آن سه امتیاز نیاز داشت. 

مجری: شما در این فضا هم نمی‌خواهید از قدرت خودتان استفاده کنید.

من وجدانم راحت است، می‌خواهم وقتی سرم را روی بالش ‌می‌گذارم، راحت بخوابم. مثل بعضی‌ها شب‌ها جلسه نمی‌گذارم تا یکسری کارها را انجام دهم.

مجری: مردم آذربایجان روی تراکتور غیرت داشته و حساس هستند. بالاخره خصوصی‌سازی با مشکلاتی که وجود داشته، چندان در بخش باشگاه‌های فوتبال جواب نداده است. هزینه‌های سنگین تراکتور، باعث نشود که شما آن را رها کنید؟

طرح اقتصادی من برای تراکتور به خاطر مهیا نبودن شرایط کشور، کمی زمان‌بر شده است. من برای فوتبال هزینه‌ می‌کنم، ولی برخی‌ها از حاشیه‌های آن سود می‌برند. این کارها می‌تواند در خود باشگاه هم رخ دهد و با تعریف کار افتصادی، باشگاه سود ده شود. سه باشگاه پیروزی، استقلال و تراکتور می‌توانند 15 درصد اقتصاد کشور را در دست بگیرند.

مجری: وقتی شما می‌گویید پیروزی، بسیاری از هواداران این تیم ناراحت می‌شوند.

ما باید اول یاد بگیریم که به همدیگر احترام بگذاریم. سعی می‌شود از حقوق همدیگر سوء استفاده شود، باشگاه‌ها هم به این سمت سوق داده می‌شوند و از خود شما هم شروع می‌شود، البته با شما مشکلی ندارم و منظورم جایگاه شماست. منظورم کسانی هستند که در جایگاه‌های مختلف نشسته و قضاوت‌های با عدالت انجام نمی‌دهند. مثلاً یک مجری به خاطر تیم خودش، سعی می‌کند کارشناسی‌ها را هدایت شده از کارشناس داوری سئوال کند. هفته‌‌ی گذشته آقای فنایی گفت که این صحنه‌ای که شما راجع به تراکتور نشان می‌دهید، پنالتی نیست، ولی آن صحنه‌ای که نشان ندادید، پنالتی است! این یعنی عدالت اجرا نمی‌شود و باعث می‌شود که تیم‌ها و هواداران به جان هم بیفتند. وقتی در ورزشگاه آزادی، هوادار سپاهان را طبقه اول و هواداران پیروزی را در طبفه دوم می‌گذارند، این یک معنا دارد و باعث رخ دادن آن اتفاقات می‌شود.

این مدیریت‌هاست که باعث ایجاد اختلافات و تضادها می‌شود. وقتی در رسانه ملی یک مجری و گزارشگر کارش را درست انجام نمی‌دهد و با تعصبات پیش می‌رود، انتظار نداشته باشید که آنجا اصلاح شود. سه تیم پرهوادار را همه می‌شناسیم، چرا شبکه سه فقط متعلق به دو تیم تهرانی است؟ معتقدم هواداران تراکتور بیشتر از تیم‌های تهرانی است و باید به اندازه آنان، به تراکتوری‌ها هم بها دهند. یک پایه مشکلات فوتبال ایران، صدا و سیماست.

مجری: صحبت‌های پایانی‌تان را بفرمائید و اگر بخواهید، ترکی هم صحبت کنید.

بله ترکی هم صحبت می‌کنم. وضعیت کشورمان در حالت بحرانی است، انتظار داریم مردم واقعاً نترسند، مردم، مسئولان و کادر پزشکی همه کار خود را انجام می‌دهند و انشالله این بحران را هم مثل بحران‌های بزرگتر از این، پشت سر می‌گذاریم. کمی وضعیت کسب و کار به مشکل برخورده است که انتظار ‌می‌رود مسئولان وارد کار شده و صاحبان بنگاه‌های اقتصادی را حمایت کنند. به ویژه بنگاه‌های کوچک را کمک کنند؛ چرا که شاید کسی باشد که با فروش خانه و بدهی آنچنانی، کارگاه کوچک ساخته و برای امرار معاش و کسب روزی حلال تلاش می‌کند، این افراد نیازمند کمک‌رسانی هستند. مسئولان با صدور بخشنامه و قوانین جدید به این موضوع رسیدگی می‌کنند، اما انتظار بیشتری داریم.

من اگر امروز زنوزی شدم، حمایت شما همشهریان من است. تراکتور برای ما یک هویت است که انشالله یک جام از دو جام امسال را کسب می‌کنیم و یا در فصل‌های آتی، به جایگاهی که تراکتورسزاوار آن است، دست می‌یابیم. تقاضای من از هم‌زبانان عزیزم این است که از کرونا نترسند، ولی مواظب باشند. این بیماری همه گیر است. امیدوارم سال خوبی برایتان باشد، شاید امسال نتوانیم عید را به خوبی برگزار کنیم، ولی پس از گذر از این مرحله، سال خوبی در انتظارمان است.

اخبار مرتبط

حامیان تراکتور

تراکتور را دنبال کنید