آجورلو:تراكتورسازى در اين دو فصل روى پاى خودش ايستاده

جمعه - ۱۰ فروردين ۱۳۹۷
ساعت: ۱۲:۱۲
تعداد بازدید : 798
راه حل مشكلات مالى احقاق حقوق قانونى فوتبال است
 

مدیرعامل باشگاه تراکتورسازی اظهار امیدواری کرد در سال 97 بر خلاف سال های گذشته شاهد تحقق درآمدهای واقعی و تغییر وضعیت اقتصادی  حاکم بر فوتبال کشور باشیم.
مصطفی آجورلو در گفت و گو با تراکتورکلاب ضمن اشاره به مشکلات اکثر باشگاههای حاضر در لیگ برتر و عدم تحقق بخش قابل توجهی از درآمدهای قانونی فوتبال گفت:ما بر اساس سیاست قطع وابستگی اقتصادی فوتبال حرفه ای به کمک های دولتی گام برداشته ایم و همانطور که پیش از این اعلام کردم در دو فصل نزدیک به 45 میلیارد تومان درآمد داشته ایم اما هنوز موفق به گرفتن حق خودمان از اصلی ترین و شایع ترین درآمدهای مشروع فوتبالی نشده ایم که این مسئله مشکلات زیادی را برای تراکتورسازی و سایر باشگاهها ایجاد کرده است.
آجورلو همچنین گفت:درآمد 45 میلیاردی و به شکل متوسط 22 میلیارد در هر فصل شاید تا حدودی برای تامین هزینه های متعارف یک باشگاه کافی باشد اما در سال 96 باشگاه تراکتورسازی بیش از 13 میلیارد تومان از بدهی های به جا مانده از سال های گذشته را پرداخت کرد و طبیعتا با بخش باقیمانده امکان اداره یک تیم فوتبال حرفه ای در لیگ برتر با توجه به هزینه های سنگین موجود شامل بر قرارداد اعضای کادر فنی ، بازیکنان هزینه های سفرهای داخلی و خارجی وجود ندارد. راه حل مشکلات مالی که نه تنها برای تراکتورسازی بلکه برای اکثر باشگاههای لیگ برتر در این مقطع زمانی وجود دارد احقاق حقوق قانونی و مشروع فوتبالی است که متاسفانه در این سال ها به هیچ وجه تحقق نیافته است.
مدیرعامل تراکتورسازی همچنین گفت:ما از محل تبلیغات دور زمین در فصل گذشته و فصل جاري درآمد نداشته ایم که این اتفاق عجیب و بی مثالی در سطح فوتبال جهان است. چطور ممکن است که باشگاهها محور و دلیل اصلی درآمدزایی در حوزه تبلیغات باشند اما از این محل منتفع نشوند و راهکاری برای احقاق حقوقشان وجود نداشته باشد؟ یا به طور مثال چطور ممکن است که پخش مسابقات داخلی بهانه و دلیل دریافت آگهی در صدا و سیما باشد اما از این درآمد هیچ سهمی به خود باشگاهها پرداخت نشود؟ در واقع من در جایگاه مدیرعامل ملزم به انجام تعهدات خودم در قبال اعضای تیم هستم اما درآمدهایی که حاصل از حضور اعضای تیم من در زمین مسابقه و انجام بازی هاست به باشگاه تعلق نمی گیرد!
آجورلو اضافه کرد:فیفا ، کنفدراسیون فوتبال آسیا ، دولت محترم و مجلس همگی بر ضرورت استقلال اقتصادی فوتبال و عدم وابستگی به کمک های دولتی تاکید می کنند که این امر به سادگی محقق خواهد شد مشروط بر آنکه اراده ای در این راستا وجود داشته باشد. وقتی یک باشگاه دولتی سالانه ده ها میلیارد تومان به شکل مستقیم یا غیر مستقیم از درآمدهای دولتی منتفع می شود هیچ نیازی به منابع مالی دیگر ندارد اما به طور مثال تراکتورسازی که در این دو فصل یک ریال بودجه مصوب نداشته و روی پای خودش ایستاده بر اساس ضوابط فوتبال حق قانونی خودش را مطالبه می کند. اگر قرار است از محل اعتبارات دولتی به ورزش حرفه ای کمک شود نباید هیچ تفاوت و استثنایی وجود داشته باشد و اگر قرار نیست چنین اتفاقی بیافتد باید کمک های دولتی به هر شکل و با صورت ظاهرا قانونی اما در حقیقت غیر قانونی قطع شود چرا که این مصداق حقیقی توزیع ناعادلانه منابع  دولتي است. 
البته بين باشگاه ها و فدراسيون تفاهم صورت گرفته كه مساله حق پخش در فصل آينده حل شود. در مورد تبليغات دور زمين اما هنوز شرايط مبهم است.
مدیرعامل تراکتورسازی همچنین گفت:مسئولین محترم فدراسیون فوتبال حدود 6 ماه پیش اعلام کردند باشگاه ملزم به پرداخت کلیه بدهی های داخلی و خارجی سال های گذشته است تا هم سهمیه حضور در مسابقات آسیایی و پرونده حرفه ای سازی را کسب کنیم و هم تهدیدات ناشی از عدم انجام تعهدات در خصوص پرونده های فیفا را از خودمان دور کنیم که می توانست نتایج بسیار تلخ و سنگینی به همراه داشته باشد اما سوال اینجاست که وقتی باشگاهها ملزم به انجام تعهدات شده و به این شکل 
  مقروض مي شوند چرا درآمد تبليغات دور زمين  یا حق پخش پرداخت نمي شود؟ ایجاد بدهی حاصل همین اتفاق تلخ است. وقتی حق باشگاهها پرداخت نمی شود و از درآمدهای واقعی فوتبال بی بهره هستند چطور انتظار داریم که بدهی های خودشان را پرداخت کنند و چطور می خواهیم شاهد کاهش پرونده های مالی در کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال یا فیفا باشیم؟ باشگاه نسبت به مربی و بازیکن خودش متعهد می شود اما منابعی که برای تامین اعتبارات نیاز دارد در دسترس نیست و نمی تواند حق واقعی خودش را دریافت کند. این حق قانونی ماست که از درآمد تبلیغات دور زمین منتفع شويم. همانطور که  ما در مقابل مربی ، بازیکن و سایر عوامل تعهد داریم باید تعهدی هم از جانب فدراسیون و سازمان لیگ یا هر نهاد و سازمانی که از حوزه فوتبال درآمد دارد ، وجود داشته باشد تا حق باشگاهها را پرداخت کنند در حالی که امروز تعداد زیادی از باشگاهها با مشکلات مالی جدی دست به گریبان هستند و نمی توانند حق مسلم خودشان از همین درآمدهای مشروع را دریافت کنند. طلب واقعی باشگاه تراکتورسازی از این محل با احتساب درآمد تبلیغات دورزمین و حق پخش در دو فصل قطعا بیش از 10 میلیارد تومان است که تمامی مشکلات مالی موجود را حل می کند اما هنوز اين موضوع به جايي نرسيده است.از برادر عزيزم آقاي تاج مي خواهم كه موضوع تبليغات دور زمين را به سرانجام برساند چرا كه باشگاه ها فشار زيادي در زمينه مالي متحمل مي شوند.
آجورلو در پایان گفت:امیدوارم سال 1397 سال تحقق اهداف مورد نظر در استقلال اقتصادی باشگاهها ، قطع واقعی و فراگیر وابستگی به کمک های دولتی همچنین تحقق درآمدهای واقعی و عادلانه فوتبال حرفه ای باشد تا دیگر مثل همه سال های گذشته شاهد تشکیل پرونده های متعدد در کمیته انضباطی و ایجاد بدهی های سرسام آور برای باشگاهها نباشیم. ما با كمك موسسه كوثر و ايرانسل حدود ٤٠ درصد از تعهدات اعضاي تيم را انجام داده ايم. من از اين دوستان تشكر مي كنم. اگر بدهي ها نبود و درامد حاصل از حق پخش و تبليغات دور زمين هم محقق مي شد مي توانستيم بخش زيادتري از تعهدات مان را انجام دهيم.ما خيلي تلاش كرديم كه قبل از سال جديد بخشي از تعهدات را انجام دهيم كه هنوز موفق نشديم و اميدواريم با مساعدت و كمك دوستان و حاميان مالى بتوانيم اين تعهدات را پرداخت كنيم.
 

 

لینک کوتاه خبر : https://goo.gl/1qhxNh

آخرین اخبار

دور جدید تمرینات تیم تراکتور از فردا پیگیری می‌شود.

ادامه همکاری باشگاه با ایوب بهتاج میسر نشد.

جرج لیکنز سرمربی تیم تراکتور تیمش را به تعطیلات نوروزی فرستاد‌.

LiveZilla Live Chat Software