بیانیه معاونت حقوقی باشگاه تراکتورسازی در خصوص مصاحبه رئیس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال

دوشنبه - ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸
ساعت: ۱۷:۰۰
تعداد بازدید : 2461

 پیرو مصاحبه‌ی آقای براتی، رئیس کمیته تدوین مقررات فدراسیون فوتبال جمهوری اسلامی ایران، پیرامون بحث شرط‌بندی که در رسانه‌ها نیز قرارگرفته است، با ابراز تأسف نسبت به این اظهارات نسنجیده و برخلاف اخلاق حرفه‌ای و اصول حقوقی، معاونت حقوقی باشگاه تراکتورسازی پاسخی پیرامون ادعاهای مطرح‌شده نسبت به این اظهارات به شرح ذیل در دو بخش حقوقی و اخلاق حرفه‌ای ارائه می‌نماید که با التفات به اصل ضرورت بیطرفی رکن قضایی رسیدگی کننده و ایجاد شائبه در این خصوص تا در آینده شاهد چنین اظهارنظرهایی توسط کارکنان و کارمندان فدراسیون فوتبال نباشیم: 

1- از منظر حقوقی: 
الف- سنگین‌تر بودن مجازات شرط‌بندی به نسبت مقررات فیفا در شرایطی که این عمل در جامعه ما و ازنظر شرع جرم انگاری شده است و ماده 705 قانون مجازات اسلامی برای آن حبس و شلاق مدنظر قرار داده است امری است بدیهی و نمی‌توان میزان آن را با کشورهایی که شرط‌بندی و قمار در آن‌ها آزاد است مقایسه نمود. کما اینکه بنا بر فرمایش ایشان در همین مصاحبه، میزان جریمه نقدی مقررات ما مطابق شرایط جامعه تدوین گردیده است اما در خصوص میزان محرومیت‌ها ظاهراً مدنظر قرار دادن این شرایط خاص از درجه اهمیت برخوردار نیست. این تفاوت دیدگاه در این موضوع جای سؤال است. 
ب- بند 3 ماده 73 مقررات انضباطی بیان می‌کند که :« اگر بعد از خاتمه ليگ ، ادعایی مبنی بر تبانی مطرح شود این موضوع نمی‌تواند منجر به تغيير نتایج شود و مسابقه مذکور هم تکرار نخواهد شد اما سایر مجازات‌ها قابل‌اعمال هستند.» مطابق این بند به‌وضوح امکان تکرار یا تغییر نتیجه در فرض تبانی و نقض سلامت مسابقات و تاثیر ناروا و غیرقانونی بر روند یک مسابقه و یا نتیجه آن با التفات به مقررات ذیل ماده 72 وجود دارد. استدلال و مستندات ما نیز در پرونده موجود است و انتشار آن ازنظر قانونی و اخلاقی صحیح نیست. 
 
2- از منظر حرفه‌ای: 
الف- حتماً باید بررسی شود تا مشخص گردد اظهارنظر آقای براتی بر اساس اطلاع ایشان از محتویات پرونده بوده است یا خیر. درصورتی‌که مشخص شود ایشان بر اساس اطلاعات محرمانه پرونده اظهارنظر نموده‌اند، از فدراسیون فوتبال ایران درخواست رسیدگی به این نقض محرمانگی گسترده را توسط یکی از کارکنان فدراسیون را خواستاریم و باید با ایشان برخورد جدی شود تا در آینده شاهد این قبیل اقدامات نباشیم. از سوی دیگر اگر ایشان هیچ اطلاعی از محتویات پرونده ندارند، موافق اصول حرفه‌ای نیست و بهتر است ایشان قبل از اظهارنظر حتماً این موضوع را عنوان نمایند و در مصاحبه نیز تأکید نمایند تا شائبه‌ای برای فوتبال دوستان به وجود نیاید. به‌عنوان یک همکار به شما پیشنهاد می‌کنم تا با رعایت اصول حرفه‌ای، مانع از دامن زدن به شائبه‌هایی که امروزه در فوتبال کشور وجود دارد بشوند. 
ب- جناب براتی، شما در کمیته تدوین مقررات وظایفی دارید و به شما پیشنهاد می‌کنم وظایف خود را پیگیری نمایید و به‌روزرسانی مقررات و رفع کاستی‌های قانونی را انجام دهید. ارکان قضایی فدراسیون درصورت لزوم، ازنظر شما به‌عنوان کارشناس بهره خواهند برد. بهتر بود در همین راستا و این مسئله به سراغ بخشنامه شماره 1424 فیفا رفته بودید و دستورالعمل ضمیمه این بخشنامه را در مقررات ما منظور می‌فرمودید. همچنین بهتر است به جای حضور در رسانه ها، اساسنامه فدراسیون را مطالعه و اصلاح نمایید که ابهام و ایراد در آن بسیار است. 
ج- شما باوجود چنین مصاحبه‌هایی موجب می‌شوید تا کمیته محترم در هنگام رسیدگی خود با فشار رسانه‌ها مواجه گردد که بهتر است چنین جو رسانه‌ای توسط خود کارکنان فدراسیون ایجاد نگردد. 
در پایان موکداً اعلام می دارد باشگاه تراکتورسازی با تمکین از قوانین و مقررات موضوعه و طرح موضوع در ارکان ذیصلاح مراتب را پیگیری نموده و از هرگونه اقدامی جهت احقاق حقوق باشگاه و هواداران دریغ نخواهیم نمود. 
 
 لازم به توضیح می باشد با توجه به اظهار نظرهای معموله از جانب آقای براتی با التفات به انتساب و ارتباط ایشان با ارکان قضایی فدراسیون و زیر سوال رفتن اصل بی طرفی و تاثیر ناروای این اظهارات برافکار عمومی و همچنین هرگونه تصمیم احتمالی از جانب کمیته اخلاق فدراسیون شکایت مقتضی علیه ایشان نیز معمول خواهد گردید.
 
 
   معاون حقوقی باشگاه فرهنگی ورزشی تراکتور سازی 
   مصطفی کاراندیش
آخرین اخبار

کوین کنستانت بازیکن تیم تراکتور امروز برای شرکت در تست پزشکی ایفمارک وارد تبریز شد.

دروازبان اسبق تیم فوتبال تراکتور دار فانی را وداع گفت.

 مسئولان باشگاه تراکتور با حضور در بیمارستان امام رضا تبریز از هوادار متعصب تراکتور عیادت کردند.    به گزارش تراکتورکلاب، قائم‌مقام و مدیران باشگاه تراکتور ظهر امروز در بیمارستان...

LiveZilla Live Chat Software